Jacek Bukowski "Malarskie powidoki podróży".
51 indywidualna wystawa prac (oleje, pastele, grafiki) Jacka Bukowskiego inspirowanych podróżami.
Wystawa czynna od 1 do 19 października 2015 r. codziennie od godz. 10.00 do 21.00
PROM Kultury Saska Kępa, Warszawa, ul. Brukselska 23


Wystawa "Hommage à Stanisław Ignacy Witkiewicz", Galeria Ordynacka, ul. Ordynacka 9, Warszawa, sierpień 2015 r.

Stanisław Witkiewicz (1851-1915) w swych tekstach krytycznych protestował przeciw wartościowaniu dzieł sztuki wedle ważności tematów. Jego zdaniem kryteria oceny winny wypływać z samego artyzmu. Stanisław Ignacy (1885-1939) wielokrotnie nawiąże do refleksji ojca, postulując odkrywanie idei malarstwa w formie, a nie w treści. Uważa, że przyrównywanie dzieł sztuki do natury jest nieporozumieniem. Wszak sztuka nie oferuje wiernego jej odzwierciedlenia. To tak, jak gdyby ktoś powiedział: nie lubię ryby w majonezie, ponieważ nie jest ona sleepingiem I klasy. Celem malarstwa - pisał - nie jest i nigdy nie było odtwarzanie, a nawet indywidualna interpretacja widzialnego świata, jak sądzi większa część publiczności, a nawet “znawców” sztuki, tylko stworzenie konstrukcji form na płaszczyźnie stanowiących nierozerwalną całość - Czystą Formę, która powinna wyrastać z pełnego zaangażowania się człowieka w akcie twórczym. Akcentuje autonomię obrazu i jego własne reguły budowy.
Dramaty Witkacego przesyca obawa przed przyszłością, w której społeczeństwo wolnych jednostek zastąpi szara masa, podatna łatwej manipulacji. Podobnie jak w malarstwie, w teatrze chodzi o możliwość zupełnie swobodnego deformowania życia lub świata fantazji dla stworzenia całości, której sens byłby określony tylko wewnętrzną, czysto sceniczną konstrukcją, a nie wymaganiem konsekwentnej psychologii i akcji według jakichś życiowych założeń, które to kryteria mogą odnosić się do sztuk będących spotęgowaną reprodukcją życia. Świat jego powieści i dramatów ulega degeneracji, ginie wszelka kultura wraz z wygasaniem wnętrza człowieka, z zanikiem uczuć metafizycznych. Bogaty, wielowątkowy dorobek Witkacego, który stał się nam naprawdę bliski, był inspiracją w tworzeniu naszych prac. Poznaliśmy kolekcje obrazów Witkacego i jego Firmy Portretowej - ze zbiorów muzeów w Słupsku i w Zakopanem.
Od lat, w czasie marcowych plenerów malarskich w górach, śledzimy program zakopiańskiego Teatru im. Witkiewicza. Pamiętamy teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora (1915-1990), wyrosły z Witkacego, by po latach przerodzić się w fenomenalny teatr śmierci - sztukę o założeniach metafizycznych. Artystów tych łączy świadome zwrócenie się ku koncepcji Meyerholda, w opozycji do Stanisławskiego - oczekujacego od aktora wczuwania się i przeżywania roli. Tak też Witkiewicz proponuje zapomnieć kompletnie o życiu i nie zwracać uwagi na żadne życiowe konsekwencje tego, co się ma dziać w chwili następnej. Kantor mówi o budzie jarmarcznej: tam wszystko zdarzyć się może. Przyjmując tę konwencję wchodzimy w świat prawdy - poza naśladownictwem życia. Bo - zdaniem Witkacego - Chodzi o dwie rzeczy różne: o zdobycie Prawdy w Estetyce i o podniesienie estetycznego poziomu społeczeństwa. Dlatego też próbujemy potraktować nasze prace jak lustro, które pozwala przyjrzeć się nam samym, wobec imponujacego dorobku Stanisława Ignacego Witkiewicza i właśnie jemu pragniemy te obrazy zadedykować.
Jacek Bukowski

Wernisaż

Anna Boszko

Jacek Bukowski

Anna Grzybowska

Bożenna Hinc

Agnieszka Jasionowska

Barbara Kosiak

Romuald Krzyżanowski

Waldemar Kusal

Anna Łącka

Zbigniew Maciejewski

Wiktoria Mikulska

Iwona Nielubowicz

Danuta Niklewicz

Jolanta Noga

Krystyna Rafalska

Hanna Szoll

Wystawa malarstwa "30 lat Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego" w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Plac Bankowy 3/5, 1 - 21 października 2014 r.


Wystawa malarstwa "30 lat Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego" w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku (Galeria SPODKI), ul. Św. Rocha 14, 31 maja - 29 czerwca 2014 r.


Poplenerowa wystawa pasteli - Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
W maju br. prezentujemy ponad 200 prac powstałych podczas 2-częściowego pleneru malarskiego "Szklarska Poręba-2013". Zawarty
w tytule Duch Gór pozwolił nam wygenerować wizje plastyczne wynikające z doświadczenia siebie wobec wspaniałej natury Karkonoszy, a zarazem zmierzyć się z tradycją.


Ekspozycja w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki jest piętnastą wystawą indywidualną Iwony Nielubowicz. Prezentowane są prace olejne oraz pastele. Autorka jest zafascynowana ekspresją form i kolorów nakładanych na płótno lub papier, ich egzystencją niezależną od tematu. Wystawa czynna od 5 do 23 października z wyjątkiem niedziel.


14 września 2013 r. w godz. 10-18 zapraszamy do Pracowni na wystawę prac uczestników Pracowni w ramach Festiwalu POWIŚLENIA.
Festiwal współtworzony jest przez ponad 30 partnerów - instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i miejsc prywatnych. Na jego program składa się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze artystyczno-rozrywkowym i sportowo-edukacyjnym. Odbywają się one jednego dnia, od rana do późnych godzin nocnych, na terenie całego Powiśla. POWIŚLENIA to m.in. koncerty, pokazy filmowe, pikniki, happeningi, wystawy, wspólnne biesiadowanie, spektakle teatralne, pokazy naukowe, spacery z przewodnikiem, warsztaty artystyczne, modowe i kulinarne.

20.07.2013 r. w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie odbył się wernisaż wystawy prac Elżbiety Kwiatkowskiej i Wiktorii Mikulskiej. Wystawa z cyklu ,,Inspiracje naturą" trwała do 4.08.2013 r.


Zapraszamy na wystawę prac uczestników Pracowni oraz wystawę indywidualną Barbary Kosiak w Kazimierskim Ośrodku Kultury
w Kazimierzu Dolnym.
Aktualna wystawa jest drugą prezentacją malarstwa Pracowni Jacka Bukowskiego w Kazimierzu i pierwszą wystawą z cyklu "30 lat Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego".
Wystawa jest czynna do 21 lipca 2013 r.


Plener malarski Szklarska Poręba 2013 to wiosenne i jesienne spotkania w pensjonacie „Do Słońca”, od początku XX wieku znanym ze spotkań artystów. Zwiedzamy Karkonosze i Góry Izerskie, poznajemy historię i kulturę regionu.
Oczami współczesnego artysty próbujemy spojrzeć na legendy o Duchu Gór, ale przede wszystkim staramy się emocjonalnie wpisać w pejzaż i sudeckie klimaty. Wystawa poplenerowa planowana jest na maj 2014 w Muzeum Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze).


Zapraszamy na wystawę malarstwa Barbary Kosiak w Galerii Ordynacka.
Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2013 r. Autorka prezentuje prace olejne.
Wystawa czynna jest do 16 maja 2013 r.


23 marca b.r. odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Ordynacka i Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego w nowej siedzibie, przy ul. Ordynackiej 9 w Warszawie.
Działalność Galerii zainaugurowała wystawa pasteli Jacka Bukowskiego. Zapowiedziano również następną ekspozycję malarstwa Barbary Kosiak - kierownika organizacyjnego Pracowni.
W swoim wystapieniu J. Bukowski przywołał słowa prof. Ireny Wojnar: Sztuka to istotna odmiana bycia człowiekiem, podstawa estetycznej samowiedzy człowieka i punkt wyjścia dla bardziej świadomego kierowania własnym życiem. Wzbogacanie własnego życia to przede wszystkim nadawanie mu piętna niepowtarzalnej indywidualności.
Tak też można okreslić credo działalności naszej Pracowni. Wszak zrzesza ona ludzi wierzących w sens ekspresji malarskiej jako języka indywidualnej wypowiedzi, stymulującej podmiotowość w akcie tworzenia i w procesie zaangażowanej percepcji.


Artyści:

Andrzej Biczewski
Anna Boszko
Jacek Bukowski
Anna Grzybowska
Waldemar Kusal
Anna Łącka
Barbara Kosiak
Elżbieta Kwiatkowska
Zbigniew Maciejewski
Wiktoria Mikulska
Iwona Nielubowicz
Danuta Niklewicz
Jolanta Noga
Krystyna Rafalska
Hanna Szoll

mail: pracowniajb@op.pl